Gönderen Konu: arılarda hiç yumurta ve larva yok  (Okunma sayısı 5737 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur KIRAN

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ZONGULDAK
    • Bir yalnýz arýcý...
Ynt: arılarda hiç yumurta ve larva yok
« Yanıtla #15 : Ekim 21, 2009, 19:06:24 »
Ana arı doğadan nektar ve polen geldiği sürece yumurta atar.Bu durum bir şarta daha bağlıdır oda kovan nüfusunun yoğunluğu; yani ısıtabileceği alan oranında yumurtlar.
Arıcılık mı? Bence yapılabilecek şeylerin en güzeli...

Çevrimdışı cengiz çalışkan

• Pupa
  • Yer: Girne
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 50
« Yanıtla #16 : Ekim 25, 2016, 08:49:40 »
Merhaba arkadaşlar,
 Sanırım aynı sorun bende de var. Bir kovanım geçen yılın ana arısı ile ağustos ayının sonunda 9 çerçeve idi. Arıları sıkıştırıp varoa ilaçlaması yaptım. Eylül ayından itibaren diğer kovanlarla beraber şerbet ile beslemeye aldım. Şu anda kovanda yeteri kadar bal var.  Sadece bir çerçevenin iki yüzünde 100 civarında kapalı yavru var. Dün yaptığım kontrolde; arı mevcudu bir çerçeveye kadar inmiş ve kovana giren-çıkan tarlacı miktarı yarım saatte 7-8 civarında idi. Bulunduğum bölgede sonbahar çiçekleri açmaya başladı. Polen az da olsa gelmesine rağmen ana arı yumurtlamayı kesmiş. Kovanda 5 çerçeve var. Bu kovanın sönmemesi yeniden sıkıştırmanın dışında ne yapabilirim?

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #17 : Ekim 25, 2016, 09:06:10 »
Varroa ilaçlaması etkilemiş olabilir, başka  bir  hastalık sebebiyle böyle  hızlı   mevcut  düşmesi olabilir.  İlk önce sebebini tespit  etmek gerek.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

• Pupa
« Yanıtla #18 : Ekim 25, 2016, 11:39:11 »
 Bütün kovanlara, varroa için yurt dışından getirttiğim check-mite (Bayer firmasına ait) ürününü aynı günde  verdim. Diğer kovanlarda problem göremedim. Tüm kovanlarım plastik tabanlıdır. İlaçlamadan 2 hafta sonra yaptığım kontrolde çekmecelerde bol miktarda varroa ölüsüne rastladım.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #19 : Ekim 25, 2016, 19:00:47 »
Merhaba arkadaşlar,
 Sanırım aynı sorun bende de var. Bir kovanım geçen yılın ana arısı ile ağustos ayının sonunda 9 çerçeve idi. Arıları sıkıştırıp varoa ilaçlaması yaptım. Eylül ayından itibaren diğer kovanlarla beraber şerbet ile beslemeye aldım. Şu anda kovanda yeteri kadar bal var.  Sadece bir çerçevenin iki yüzünde 100 civarında kapalı yavru var. Dün yaptığım kontrolde; arı mevcudu bir çerçeveye kadar inmiş ve kovana giren-çıkan tarlacı miktarı yarım saatte 7-8 civarında idi. Bulunduğum bölgede sonbahar çiçekleri açmaya başladı. Polen az da olsa gelmesine rağmen ana arı yumurtlamayı kesmiş. Kovanda 5 çerçeve var. Bu kovanın sönmemesi yeniden sıkıştırmanın dışında ne yapabilirim?

Arısı azalan kovana acil arısıyla 2 tur kapalı çıkanlı  çerçeve vermek gerekir.Ana arısıda zorunlu değiştirilmesi lazım.
Bu şekilde yapılmayacaksa anası imha edilip birleştirmek gerekir.Yavru çürüklüğü kontrolu yapılmalı varsa birleştirme yapılmamalı.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı ismail akyüz

• İşçi Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 27
  • Rakım: 240
« Yanıtla #20 : Ekim 25, 2016, 19:35:26 »
ben varoa için verdiğim çubuklarda kovanlarımın bir tanesinide yumurtlamanın tammamen durduğunu gördüm,onun sebebi ise varoa çubuğunu fazladan bir tane verdiğim için düşünüyorum..diğer kovandan alıp yavrulu çerçeve ve polenli kek  verdim arı muazzam yumurtlamaya başladı..dene 4 gün içinde düzelmesse başka kovanla birleştir..

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #21 : Ekim 25, 2016, 20:28:30 »
İyi akşamlar

''Dün yaptığım kontrolde; arı mevcudu bir çerçeveye kadar inmiş''

Zaten ölmüş hiç bir kovanı zayıflatma.çırp gitsin bu duruma getiren neden ne onu bulmaya çalış
başka kovanlarda da aynı zayıflatmaya neden olmasını engelle
Ömür,umut dan önce bitmeli

• Pupa
« Yanıtla #22 : Ekim 26, 2016, 00:55:18 »
Rüşdü bey,
Yaptığım kontrolde herhangi bir hastalık göremedim. Diğer kovanlardan iki adet  yavrulu çerçeve alıp bu kovana ilave edeceğim. Ayrıca  kek  verip bir hafta beleyeceğim. Düzelme yoksa diğer kovanla birleştirme yapacağım. Arkadaşların ilgisine teşekkür ederim.