Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Genel Konular / Ynt: Hayvan gübresi ile arı ilişkisi
« Son İleti Gönderen: HasanHüseyinyıldız Bugün, 08:30:58 »
Arıya nereye konması veya konmaması konusunda müdahale eden bir Arıcı ne görüldü ne duyuldu,
Vardır bi bildiği,  diyelim o zaman

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2
Dün kovanları tekrar kontrol ettim   yumurtalar kapanmaya başlamışlar erkek değiller. Zaten petekte erkek gözleri belli oluyor daha iri.
Dün kek kısmını da açtım hatta kutunun kapağını az araladım. Çünkü ana arı çıkmak için kendini paralıyordu.

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3
Kovanları kontrol ettim. Katta olan ve meme asan kovandaki memeler bozulmuş ve ana arı düzenli olmasa da yumurta atmış ama kendisini göremedim malum baya kalabalıklar.
Uzun süredir anasız olan verdiğim hazır anayı kesen, asılan memelerden de ana çıkmayan kovanımı şansımı son kez deneyerek hazır ana vermek için açtım. Çerçevelerde 2 şer 3 er yumurta. Yalancı ana yaptı galiba derken ana arıyı gördüm. Süzule süzüle dolanıyordu hemen baştım boyayı. Yalnız ana oldukça iri görünüyor. Aldığım hazır ana onun yanında sanki  işçi arı gibi. Bu ana geçen haftasonu memedeydi. 1 hafta içinde çıkıp çiftleşmesi ihtimali varmı yoksa dölsüz yumurta mı atıyor dersiniz.

Hazır anayı yine uzun süredir anasız olan 3 Çerçevelik arıya verdim dün.Yanina kapalı yavrulu bir çerçeve daha ilave ettim.Yarın şurup ve gül suyu karışımını anaya ve çerçevelere püskürtüp kekin önünü açacağım kek eriyor ve ana ile işçiler kafes içine yapışıyor o yüzden yarın kekin önünü açmayı planlıyorum yanlış mı olur sizce

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ana arı 1 hafta içinde çiftleşip yumurta atmaz.Gördüğünüz yumurtaları takip edin erkek gözü olarak kapanırlarsa kovanda yalancı ana da vardır.Ana arı çiftleşip yumurtaya başladıktan sonra yalancı analara itibar etmezler kovan normale döner.Ana arı kafesini kovana verirken kek kısmını aşağıya gelecek şekilde kovana verin
4
Arı Nakli / Ynt: Kısa mesafeli taşımada ileri-geri
« Son İleti Gönderen: ismail akyüz Haziran 26, 2017, 22:16:26 »
sorun olmaz halil bey,taşıdığınız yeni yerde kovanın önüne çalı koyun,sabah ilk çıkışlarında aralarından çıkınca yeni kordineyi kaydedecekler..
5
Arı Nakli / Ynt: Kısa mesafeli taşımada ileri-geri
« Son İleti Gönderen: Halil kurt Haziran 26, 2017, 21:34:07 »
Merhaba
Tek sıra halindeki 15 kovanı 20 metre ileri taşımak zorundayım kovanları tek seferde sırayı bozmadan saga ve sola kaydırma yapmadan çeksem bir sorun olurmu saygı deger ustalar


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
6
Genel Konular / Ynt: Hayvan gübresi ile arı ilişkisi
« Son İleti Gönderen: kamer Haziran 26, 2017, 20:27:56 »
Nezaman yaptığınız belli değil ama erken baharda yapmışsanız sorun yok çünkü arılar ilk alıştıkları yerde alacakları bitmezse başka yere zor giderler.

Bir yere alıştırmak için bal özü akımı olmadığı veya az olduğu zamanlarda şekerli dökülüp yapılır.
Hocam bu su hep vardı.Hatta arıları getirme sebeplerinden birisi su olması

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7
Ana Arı Konuları / Başarısız Ana Arıların Spermateka(Sperm Kesesi) Teşhisi
« Son İleti Gönderen: Pendorya Haziran 26, 2017, 16:53:08 »
  Başarısız Ana Arıların Spermateka(Sperm Kesesi) Teşhisi

  glenn-apiaries.com web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

  Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT


             Bir ana arı bir şekilde başarısız olduğunda, onu öldürmek zorunda olduğunuz hoş olmayan görevinin geldiği zamanlar vardır. Çoğu arıcı, zorda kaldıkça ana arıları için bir şefkat hissi duyarlar ve ayrıca onu satın almak için harcadıkları parada ekonomik bir kayıptır. Ancak birkaç saniye içinde ölüsü üzerinde yapılabilecek çok basit bir test var. Bu da en azından arıcılara değerli bilgiler sağlayabiliyor. Böylece çok yararlı bilgiler elde edebiliriz. Teknik şaşırtıcı derecede kolaydır ve çıplak ellerle sahada yapılabilir.

             Ana arılar eşleştirildiğinde (10-20 erkekle), spermler ana arının ömrü boyunca spermateka adlı bir organda saklanır. Sıvı dolgulu küçük küreyi çıkarıp inceleyerek, ölüm anında ana arı içinde ne kadar sperm bulunduğunu anlayabiliriz. Şimdi, ana arı öldüğünde bu bilginin artık size ne kadar faydası dokunacağını sorabilirsiniz.  Ana arıların farklı koşullarda nasıl göründüğü konusunda zamanla kendinizi eğiteceksiniz, onlar hakkındaki şüphelerinizi teyit edecek ya da reddedeceksiniz ve böylece daha doğru değerlendirmeler yapacaksınız.

            Bu teknik, ana arı yetiştiricileri, ana arı üreticileri ve ana arı satın alan insanlar için özellikle önemlidir.


  Kusursuz çiftleşmiş bir ana arının sperm kesesi bronz renklidir.  Yetersiz çiftleşmiş bir ana arının sperm kesesi yarı saydamdır.

  Çiftleşmemiş bir ana arıdan alınan sperm kesesi şeffaftır.

  Açıklama


  • Başını sıkarak ana arıyı öldürün.
  • Son iki karın bölümünü (arı iğnesinin olduğu yer) parmaklarınızla veya bir pens ile kavrayın. Bu bölümü ana arının geri kalanından ayırın.
  • Sadece son iki parçayı aldığınızdan emin olun ve fazla ezme konusunda endişelenmeyin.
  • Ana arının ölüsünü atın, ancak son iki bölümü saklayın.
  • Sperm kesesi parçalar içinde gömülmüş olacaktır ancak oldukça dayanıklıdır ve parmaklarınız arasında yuvarlayarak veya baş parmak tırnağınızın arkasında sıkıştırarak dışarıya çıkarılabilir.
  • Spermateka, çapı 1 mm kadar mükemmel yuvarlak bir küredir. Spermlere oksijen sağlayan bir trake ağı ile kaplandığından beyaz görünür. Bu kaplama, parmaklarınız arasında birkaç saniye yuvarlanarak çıkarılır. Şimdi analiz etmeye hazırdır.  1) Spermateka mükemmel derecede berrak ise, ana arı çiftleşmemiştir. Bakire ana arıdır.

  2) Bronz veya opak ise yumurtaları döllemek için bol miktarda sperm mevcuttur. Bu iyi döllenmiş bir ana arıdır.

  3) Sütlü ve yarı şeffafsa, ya ihtiyarlıktan ya da yeterince çiftleşme olmadığından sperm kaynağı azalmıştır.

  Bronz / opak bir görünüş ile, sütlü / yarı saydam görünüşü birbirinden ayırmada tecrübe sahibi olmak için, birkaç örnekle pratik yapılabilir.

  Bu Bilgiyle Ne Yapacağız ?

               Ana arıların sperm keselerinin durumunu belirledikten sonra kovana geri dönün ve yumurta deseni, yumurtanın yerleştirilmesi, kovanın durumu, ana arı yüksük durumu, öldürmeden önce ananın nasıl göründüğü ve nasıl hareket ettiğini bir kez daha gözden geçirin ve hatırlayın.

              Bu tespitler sayesinde bir sonraki ziyaretinizde, ana arının hangi durumda olduğuna dair daha iyi bir fikriniz olacak. Daha fazla bilgi daha iyi kararlar almanızı sağlayacaktır. Basit bir uygulama ile bu teknik, değerli bir araç olarak katkı sağlayacaktır.

              Ana arı yeni satın alınmışsa ve spermateka opak değilse, ( yani tam olarak çiftleşmemişse), ana arı üreticinize bu bilgiyi bildirin (veya ana arınızı siz üretiyorsanız). Bu geri bildirim önemlidir, bu nedenle ana arı üreticileri, daha fazla erkek sağlayarak kendi durumlarını düzeltebilirler. Çiftleşme dönemlerinde görülen bulutlu, yağışlı veya 20 dereceden daha düşük sıcaklıklar gibi hava koşulları, düşük sperm sayısına neden olabilir. Havaları değiştiremeyiz, ancak başarı için en iyi şansı vermek için, erkek kolonileri ekleyebiliriz.
  [/list]
  8
  Genel Konular / Ynt: Hayvan gübresi ile arı ilişkisi
  « Son İleti Gönderen: Murat AKIN Haziran 26, 2017, 14:53:59 »

  Arıların 30 m kenarında sürekli akan bir pınar var yalak ta yaptım


  Nezaman yaptığınız belli değil ama erken baharda yapmışsanız sorun yok çünkü arılar ilk alıştıkları yerde alacakları bitmezse başka yere zor giderler.

  Bir yere alıştırmak için bal özü akımı olmadığı veya az olduğu zamanlarda şekerli dökülüp yapılır.
  9
  Genel Konular / Ynt: Hayvan gübresi ile arı ilişkisi
  « Son İleti Gönderen: kamer Haziran 26, 2017, 09:22:17 »
  benim arılığın 50 m yanında ahır ve bol hayvan gübresi var 1 arıyı dahi konarken görmedim. daha dün meyve fidanlarına hayvan gübresi verdim ortalıkda tek arı yoktu sizin arılar etrafda başka su kaynağı bulamıyor mu acaba
  Arıların 30 m kenarında sürekli akan bir pınar var yalak ta yaptım ki geniş ve yüzeyi durgun olan su olmuşsun diye su için geldiklerini sanmıyorum

  General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

  10
  Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Zekeriya KESKİN Arılığı
  « Son İleti Gönderen: zkeskin Haziran 26, 2017, 08:30:50 »
  Ana arının abdomen kısımı sarı-siyah-sarı-siyah karın kısmı şişkin heybetli ise yığılcadır.
  Teşekkür ederim İzzet Bey, sanki Yığılca gibi duruyor.

  Ana arı,gezginci arıcılık yapan bir arılıktan gelmiş.Farklı ırktan erkekle çifleşen ana arı işçileri görüntüsü var.Çok fazla melezleşme gibi.Muğla erkekleri bile olabilir.
  Göksel Bey teşekkür ederim, dediğiniz gibi gezginci bir arılıktan geldi muhtemelen.
  Sayfa: [1] 2 3 ... 10